Jadranské more je súčasťou Stredozemného mora. Žije v ňom okolo 380 druhov rýb.
V tomto článku Vás chcem oboznámiť s najčastejšími rybami, ktoré môžete uloviť z brehu prípadne ich nájdete na rybích tržniciach, chorvátsky „ribarnice“
Ak ste na dovolenke a máte chuť na ryby, tržnicu je najlepšie navštíviť z rána, kedy je najlepší výber a ryby sú skutočne najčerstvejšie.
Chorváti ryby na tržniciach delia na dve hlavné skupiny. Sú to vo všeobecnosti ryby biele a modré.
Biele preto lebo svalovina je bielej farby. Modré ryby majú svalovinu krémovej až červenej farby.
Modré ryby.
Hlavnými rybami sú:
Ančovičky Engraulis encrasicolus
Sú zaradené do čeľade sleďotvarých .V minulosti tvorili hlavnú potravinu moreplavcov, nakoľko naložené v soli vydržia aj viac ako rok. V súčasnosti sa u nás najviac predávajú ako slanečky alebo slané očká. V obchodoch sa však najviac predávajú očká z ančovičky peruánskej. Nie je tak kvalitná, svalovina je na rozdiel od ančovičky európskej tvrdšia a často kostičky/rebrá/ sú tvrdé. Sú nakladané v rastlinnom oleji a aj cena je nižšia. Najchutnejšie sú ančovičky zo stredozemného mora naložené v panenskom olivovom oleji. Svalovina je veľmi delikátna, jemná a menej slaná. Cena je však o poznanie vyššia.
Ančovičky sú však výborne aj pečené na olivovom oleji. Čistenie je trochu zdĺhavejšie, ale výsledok na tanieri stojí zato.
Sardela -Sardinky Sardina pilchardus.
Taktiež patria do čeľade sleďotvarých. Najčastejšie sa s nimi u nás stretneme v konzervovej úprave. Výborne sú však grilované na olivovom oleji.
Skuša -Makrela obyčajná Scomber scombrus
Patrí do čeľade makrelovitých. Je to dravá morská ryba. Patrí do skupiny rýb z najvyšším obsahom 3 omega nenasýtených mastných kyselín. Na rozdiel od väčšiny mrazených makrel (tuk veľmi často oxiduje a na rybe tvorí žlté fľaky) čerstvá je výbornej chuti. Pri grilovaní ju stačí len posoliť a potrieť olivovým olejom. Výborná je aj zapekaná na cibuli a paradajkách.Je obľúbená aj ako športová ryba pre svoju bojovnosť. Loví sa prívlačou na rybku, alebo umelé nástrahy.
Lokarda – Makrela španielska Scomber japonicus
Je na pohľad pre laika skoro na nerozoznanie od makrely obyčajnej. Vyskytuje sa v teplejších moriach a oceánoch. Použite je obdobné.
Palamida – Tuniak Bonito Sarda sarda alebo aj Tuniak žltý
Taktiež patrí do čeľade makrelovitých. Dorastá do veľkosti 70cm a hmotnosti9 kg. Je to populárna ryba na Jadrane. Najčastejšie sa griluje ako steaky. Veľmi obľúbená pre svoju bojovnosť a vytrvalosť je medzi športovými rybármi. Loví sa na prívlač.
Tunj – Tuniak modroplutvý Thunnus thynnus
Taktiež patrí do čeľade makrelovitých. Je to rýchly plavec, dokáže plávať rýchlosťou až30 km/hod. a dorastá až do dĺžky cez 3m a hmotnosť 650kg. Počas svojho cca 15 ročného života predpláve až 1.000.000 kilometrov .Zaujímavosťou je jeho označenie za teplokrvného živočícha. Jeho telesná teplota môže byť až o20°Cteplejšia ako okolitá voda. Preto dokáže rýchlo plávať a loviť ryby aj v chladnejších oblastiach a veľkých hĺbkach. Najväčšími konzumentmi tuniaka sú Japonci, kde končí až 80% celosvetovej produkcie. Konzumujú ho surového ako sushi alebo sashimi.
Výkupná cena od rybárov v Európe je na úrovni cca 10Eur/kg. Do Japonska sa predáva za 30Eur a ryby lovené koncom roka kedy je kvalita najlepšia sa cena šplhá až k 70Eur/kg. Najdrahšie sa predal tuniak v roku 2010. 200kg kus stál 30000 Eur – 150Eur/kg.
Pre vysoký odlov sa z tuniaka stáva ohrozená ryba, preto sa začalo s umelým odchovom.
Pre športový rybolov je to veľmi zaujímavá ryba. V Chorvátsku je jej lov sledovaný a na lov sa vydáva špeciálne povolenie. Jeho lov je limitovaný.